Arı Sütü Üretiminde 2019 Yılı Değerlendirmesi.

Arı Sütü Üretiminde 2019 Yılı Değerlendirmesi.

                Arıcılık için kötü diyebileceğimiz 2018 yılı ardından 2019 yılında da 120 besleyici koloniyle arı sütü üretim planlamamızı yaparak hazırlıklarımızı tamamlamıştık.

                22 Nisan’da ilk kurtçuk aktarımı ile arı sütü üretimine başladık.

                2019 yılını daha iyi değerlendirebilmek için 2018 yılı üretim verilerimize şöyle bir göz atalım.

                2018 yılı arı sütü üretim sezonunun çoğu günü 60+60=120 Besleyici ve 9 Başlatıcısız-Besleyici (denemek için) kovanla, 15 başlatıcı ve destekleyicilerle birlikte toplam 180 civarı arı ile 16 Nisan’da arı sütü üretimine başlayıp 27 Temmuz günü sonlandırarak, 103 günde 98 hasat yapmıştık. Hasat odasında 4, arı başında ise 1 kişi olmak üzere 5 kişi çalışmıştık. Geçen yıl aldığımız arı sütü miktarı, çerçeve ve sezon ortalamaları aşağıdaki tablodadır.

                2018 yılında bir kovandan 420 gram, toplamda 120+27 kovandan 57 kilo arı sütü hasadı yapılmıştır. 

                2019 yılı 120 besleyici, 15 başlatıcı ve destekleyicilerle birlikte180 civarı arı ile 22 Nisan’da arı sütü üretimine başlayıp 2 Ağustos günü sonlandırarak, 103 günde (bayram arası ve 3 gün rahatsızlık nedeniyle) 95 hasat yaptık. Hasat odasında 4, arı başında ise 1 kişi olmak üzere 5 kişi çalıştık. Aldığımız arı sütü miktarı, çerçeve ve sezon ortalamaları aşağıdaki tablodadır.

                2019 yılında bir kovandan 520 gram, toplamda 120 besleyici kovandan 61,5 kilo arı sütü hasadı yapılmıştır. 

                Arı sütü üretiminde yapılanların bir kısmına ve bu verileri nasıl elde ettiğimize biraz bakalım.

                120 besleyici kovanla çalışan bir arı sütü üretim işletmesinde her gün 60 arıdan arı sütü hasadı ve bu alınan arı sütlerinden boşalan çerçeve ve çıtalara kurtçuk aktarımı yapılır. İşletmemizde 4 çıtalı çerçeve kullanılsa da, üretim süresince nektar akımına bağlı olarak 2 ve 4 çıta sayısıyla çalıştık.

                Kovanlardan toplanarak hasat odasına gelen bu çerçevelerden çıtalar çıkartılır. Tutmuş ve beslenen ana arı adaylarının olduğu gözlerdeki mum çıkıntıları kesilirken tek tek sayılır. Aktarılan kurtçukların hasat edilme yüzdeleri buradan çıkar.

                Hasat sonrasında alınan süt hassas terazide tartılır ve günlük alınan süt miktarı tespit edilir. Bir kovandan (her kovanda 1 arı sütü çerçevesi) alınan arı sütü miktarı ise, o gün alınarak hasat edilen çerçeve sayısına bölünmesi ile bulunur

                Bu veriler her gün alınarak bilgisayarda Excel tablosuna ilave edilir. Aşağıdaki tabloları bu şekilde topladığımız verilerle oluşturduk.     

Bir kovandan alınan arı sütü sezon ortalaması 11,5 gram.

Bir günde alınan arı sütü sezon ortalaması 647 gram.

Aktarılan kurtçukların hasat edilme yüzdelerinin sezon ortalaması %78.

                Yıllara göre, sezonda bir besleyici kovandan aldığımız arı sütü miktarları 2016 yılı 390 gram, 2017 yılı 488 gram, 2018 yılı 420 gram, 2019 yılı 520 gram oldu. Bu üretim miktarlarına 2016 yılında 77, 2017 yılında 91, 2018 yılında 98, 2019 yılında 95 gün hasat yaparak ulaştık.

2016 yılında üretim miktarının az olmasının en önemli nedeni üretimi daha kısa süreli yapmamızdır.

2018 yılında ise, en uzun süreli üretimi gerçekleştirmemize rağmen bir kovandan aldığımız arı sütü miktarı 2017 ve 2019 yıllarına göre daha az oldu. 2018 yılında sezon süresince başlatıcısız olarak arı sütü ürettiğimiz 9+9+9=27 kovan arı ile deneme yaptık.  Sezon süresince yaptığımız bu denemeden gördük ki, arı sütü üretiminde bizden çok daha fazla üretim miktarlarına ulaşan ülkelerde uygulanan (başlatıcı kullanmadan arı sütü üretimi) bu yöntem, bitki örtüsü zengin bölgede (flora) çalışıldığında veya devamlı (karbonhidrat ve protein) besleme yapıldığında ve arı sütü verimi yüksek arı hatları ile çalışıldığında verimli oluyor. 2018 yılının kurak (nektar ve polen açısından yetersiz) geçmesi, beslemenin de en az düzeyde yapılması sebebiyle başlatıcısız olarak arı sütü üretimi yaptığımız kovanlardan diğerlerine (başlatıcı+besleyici) göre daha az arı sütü aldık. Başlatıcısız olarak ürettiğimiz arı sütü miktarı toplam üretimimize dahil olduğu için 2018 ortalamasını bir miktar düşürdü. 2018 yılındaki arı sütü üretiminin az olmasının en önemli sebebi ise sezonun kurak geçmesidir.

                Sonuç olarak 2019 yılında 120 besleyici koloni ile 95 günde toplam 61,5 kilo arı sütü elde ettik. Bir besleyici kovandan 520 gram arı sütü üreterek diğer yıllara göre daha iyi üretim sezonu geçirdik.

                Bir sezonda, bir besleyici kovandan alınan 520 gram arı sütü yeterli midir?

                Bugün için Türkiye’de üretilen belki de en iyi miktardır ama yeterli değildir.

                Önümüzdeki sezon için düşüncemiz…

Arı sütü üreten işletme olarak, 2 yıldır üretim miktarı bakımından Türkiye’de ilk 3 işletme içindeyiz. Arı sütü üretim miktarı bakımından Türkiye’nin birincisi olmak gibi bir hedefimiz de yok. Allah ömür verir, sağlığımızda yerinde olursa bir sonraki sezonda çalıştığımız arı sayısını azaltarak daha az arı ile arı sütü üretimi yapmayı ve kovan başı verimimizi daha da arttırmayı hedefliyoruz.

İşletme olarak, arıcılıkla ilgili bilgilerimizi ve deneyimlerimizi yazılarımızla, TV programlarıyla, arılığımıza gelenlere ve telefonla ulaşanlara aktarıyoruz. Diğer arı ürünleri yanında bir süredir de arı sütünü ve arı sütü üretimini arıcılarımıza tanıtmak ve üretime teşvik etmek için çalışmalar yapıyoruz.

 Amacımız; arıcılarımızın değişik arı ürünlerine yönelerek gelir seviyesini arttırmak ve Türkiye’nin arı sütü ihtiyacını yerli üretimle karşılayabilir hale getirmek ve daha sonrasında ihraç edebilir hale gelmesine yardımcı olmak.

 

 

 

3 thoughts on “Arı Sütü Üretiminde 2019 Yılı Değerlendirmesi.

 • 18/09/2019 tarihinde, saat 22:43
  Permalink

  Abi Allah razı olsun ben Samsun’da arıcılık yapıyorum yazılarını takip ediyorum arı sutunu üretmeyi düşünüyorum,yazıların çok net teşekkürler çalışsam yıllarca bu bilgilere ulaşamazdim.

  Yanıtla
 • 06/01/2020 tarihinde, saat 11:26
  Permalink

  Kenan bey, bu değerli bilgiler için çok teşekkürler.
  yazınızda bir konu aklıma takıldı, deneme yaptığınız başlatıcısız üretim kovanlarının ortalaması nasıl.
  bu yöntemle diğer arı ürünlerini üretirken aynı zamanda arı sütü üretme çabası ne kadar mantıklı olur?
  şimdiden teşekkürler..

  Yanıtla
  • 06/01/2020 tarihinde, saat 22:59
   Permalink

   Merhaba,
   Polen ve nektar akımında başlatıcısız arı sütü üretiminde verim iyi ama polen ve nektar kıtlığı olduğunda verim düşük oluyor. Bu model için Yüksek verimli arı hatları kullanılmalı ve ona göre besleme yapılması gerekir.
   Ayçiçek bölgesinde veya fiyat olarak düşük fiyatlı bal elde edilen bölgede iseniz arı sütü üretirken bal üretmeniz çok mantıklı değil. Ama kestane balı gibi değerli bal üretim bölgesindeyseniz, bir miktar az arı sütü üretmeyi göze alıp kestane balı üretmek mantıklı görülebilir.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.