Varroa İçin Formik Asit Kullanımı 1

VARROA İÇİN FORMİK ASİT KULLANIMI 1

Balı aldık.

Balını süzdüğümüz çerçeveleri temizlemeleri için kovanlara tekrar verdik.

Arılar tek kata sığacaksa ballıkları aldık.

Arı nüfusu fazla tek kata sığmayacak ise, arısız çerçeveleri aldık, arıları sıkıştırdık.

Bal almadığımız zayıf kolonilerimizde, arısız çerçeveleri aldık.

Yeni sezon başladı.

Arılarımızı yeni sezonun başında hastalıklardan ve zararlılardan arınmış hale getirmemiz gerekir. Bunun için arılarda bir çok hastalığa ve zarara sebep olan varroa ile mücadeleye, bal hasadı tamamlandıktan sonra (bir daha bal alınmayacaksa) zaman geçirmeden başlamak gerekir.

Varroa ile mücadelede en çok dikkat edilmesi gereken ve sıkıntılı uygulama Formik asit uygulamasıdır. Akademik yayınlarda, genellikle %65’lik formik asidin 24 saatte 8ml. ile 12ml. arasında buharlaşması gerektiği, az buharlaşmanın varroayı öldürmediği, çok buharlaşmanın ana arı kaybına ve kovan terklerine sebep olabileceği yazılmaktadır.

Formik asit uygulamasında yeterli buharlaşmanın olması için hava sıcaklığının15° ile 25° arasında olması gerektiği bildirilmektedir. Sıcaklık konusunda benim gözlemim, 20 derecenin altındaki buharlaşmaların eksik kalacağı yönünde. Formik asidin buharlaşmasına dış hava sıcaklığının yanında bir çok unsur etki ediyor. Bunların bazıları kovan içi sıcaklığı, kovandaki arı yoğunluğu ve asidin hava ile temas etme yüzey genişliğidir. Diğer varroa ilaçlarının bir çoğunda olduğu gibi, formik asit uygulamasını da akşam üzeri yapmak gerekir.

Formik asit genellikle %85’lik (85 asit %15 su) olarak satılıyor, varroa mücadelesinde %20, %65, %85 gibi oranlarda ve değişik yöntemlerle kullanılıyor.

Formik asidin ufak cam şişelere koyulduktan sonra ters çevrilerek kartona akıtma, delikler açılmış kilitli poşetler içine kağıt havlu koyularak şırınga ile asidin kağıt havluya emdirilmesi, asidin kartona emdirilmesi ve çiçektozu(polen) çekmecesine koyma gibi değişik yöntemler ile formik asit kullanılsa da, kullanımı en basit ve kolay olanını, arılar için zararsız olanını ve varroa için en etkilisini kullanmak hedefimiz olmalı.

Formik asit yapılacak kovanlar tercihen çiçektozu(polen) çekmeceli olmalı. Kovan çiçektozu çekmeceli değilse arıların bunalıp dışarıya çıkmamaları için, kovan girişleri sonuna kadar açılmalıdır. Kovan girişleri bir gün sonra eski haline getirilebilir.

Formik asit uygulamasına başlamadan önce gerekli emniyet tedbirlerini yazmak gerekir. 

Formik asit, gerekli emniyet tedbirleri alınmadan kullanıldığında çok tehlikelidir. 

Ellerimiz için aside karşı dayanıklı eldiven. 

Gözlerimiz için iş emniyet gözlüğü. 

Formik asit buharını teneffüs etmemek için maske muhakkak kullanılmalıdır. 

Gerekli emniyet tedbirleri alınamıyorsa Formik asit uygulaması yapılmamalıdır.

Gerekli tedbirleri aldıktan sonra varroa mücadelesine başlıyoruz.

Uygulama 22° hava sıcaklığında yapıldı ve %85’lik (akademik yayınlarda kullanılan %65’lik) formik asit kullanıldı.

Formik asidin buharlaştırılmasında kullandığım ekipman.

Kalıbını kendim yaparak, PVS.’yi vakum yaptırdım.

Plastik hazneyi çerçevelerin orta kısmına gelecek şekilde yerleştiriyorum.

Formik asidi ölçeksiz hazneye dolduruyorum.

Hazne içi 5*20*130mm. ölçülerinde yaklaşık 13ml. alıyor.

Kovanlar öne doğru eğimli olduğundan ağzına kadar doldurulduğunda 10ml.’den fazla almıyor.

Formik asit yakıcı olduğundan arıların üzerine dökülürse arılar ölür, bunun için hazneye asidi dökerken arıların üzerine dökülmemesine dikkat etmek gerekir.

Formik asit uygulamasını saat 18.00 gibi yaptım fotoğrafı ertesi günü saat 10.00’da çektim, 16 saat sonra haznenin içinde hala formik asit vardı.

Kullandığım haznede formik asidin hava ile temas ettiği yüzey genişliği 5mm*130mm. Bu ölçülerde 24 saatteki buharlaşma miktarı uygun görünüyor.

Not: Yazı 2011 yılında yazılmıştır. Bu konudaki yenilikler “Varroa İçin Formik Asit Kullanımı 2” yazısında. 

10 thoughts on “Varroa İçin Formik Asit Kullanımı 1

 • 06/05/2019 tarihinde, saat 13:25
  Permalink

  varroa için formik asit & 85 arımda şu şekilde kolandım. her kovana 3 cc bıratım 24 saat soraya kdar hiç bir zeraını göremedim.

  Yanıtla
 • 29/06/2020 tarihinde, saat 19:53
  Permalink

  hocam formik asit ana arıyı kısırlaştırırmı veya yavru atma verimini etkilermi etkilerse etkisi gecicimidir. bunu bir forumda okudum biri yamış ben kullandım ana arının yumurlama verimi düştü demiş bir digeri tastiklemiş belkide ilaç firmalarının bir oyunudur yinede size sormak istedim

  Yanıtla
  • 07/07/2020 tarihinde, saat 23:00
   Permalink

   Merhaba, ani formik asit buharlaşması ana arının yumurtlamasına etkisi olur. Çok fazla buharlaşırsa arı kovanı dahi terk edebilir. Onun için günlük doz, mümkün olduğunca kontrollü ve 24 saate yayılmalı. Bunda uygulama yöntemleri de çok etkilidir.

   Formik asit gerektiği gibi kullanılırsa ana arının yumurtlamasına etkisi en az seviyede olacaktır. O da kovan gelişiminde etkilemeyecek seviyede olur.

   Yanıtla
 • 22/04/2021 tarihinde, saat 11:25
  Permalink

  Formik asit 20 ml 5 çıta arı hava 10 -25 derece iki günde tamamen buharlaştı ancak uygulamadan sonra poşetle verdiğim şuruba hiç dokunmamışlar uygulama öncesi yarım kilo şurubu 48 saatte bitiriyorlardı. Günlük var ana var larva ve kapalı yavru mevcut. Acaba formik asit arıların dil ve ağızlarına da toksik etki ediyormu beklemekten başka ne yapabilirim

  Yanıtla
  • 23/04/2021 tarihinde, saat 22:19
   Permalink

   Merhaba, formik asit yapıldığında sızı besleme yapılması daha uygun olur. Bende yaparım bu güne kadar sizin yazdığınız gibi arının şurubu almadığını görmedim. Arının almamasında veya alamamasında başka sebepler de olabilir, arının zayıflığı veya hastalık gibi.

   Yazdığınız miktardaki formik asit buharlaşmasının arıya zararı olmaz. Daha fazla miktarda (günde 30-40 ml gibi) buharlaşma söz konusu olsaydı arının yumuşak dokularında ve trakelerinde hasar söz konusu olabilirdi.

   Yanıtla
  • 28/08/2022 tarihinde, saat 13:01
   Permalink

   Gerçekten çok güzel bir soru bunu bende merak ediyorum.! Mevsim itibariyle varroa mücadelesine başlamak zorundayiz

   Yanıtla
 • 02/09/2021 tarihinde, saat 11:48
  Permalink

  %60’ lık kullanımdan verim alabilir miyiz. Dış ortam sıcaklığı şu an 30-35 derece aralığında

  Yanıtla
  • 10/09/2021 tarihinde, saat 17:23
   Permalink

   Merhaba, kovanlar güneş altındaysa, kovan altında havalandırma yoksa formik asidin %60 kullanımı daha uygundur. Alt havalandırması olan kovanlarda plastik aparatlarla 30 derece hava sıcaklığında hatta kovanlar gölgedeyse plastik aparatla 35 derece hava sıcaklığında formik asit (pet, havlu gibi diğer uygulamalarla kesinlikle kullanılmaz) kullanılır.

   Yanıtla
 • 27/08/2022 tarihinde, saat 10:49
  Permalink

  Merhaba,
  Ben %85’lik formik asidi abeslanglara emdirip haftada 2 defa olacak şekilde kovanlara abeslang(doktorların aç ağzını dediği ve ağzımıza soktuğu çubuklar-Bu ne diyen olacaktır diye yazdım) ile veriyorum bir sorun olmuyor birde bazı haftalar formik asidi 1 kez uygulayıp diğer uygulamayı bağışıklık güçlendirici direk arının üzerine sıkılan kırmızı sıvı adını yazmıyorum ama bilenler biliyordur, uyguluyorum. sizce doğrumu yapıyorum her uygulama yönteminde. Arılarım Burdur/Yeşilova/salda gölü çevresinde

  Yanıtla
  • 30/08/2022 tarihinde, saat 12:32
   Permalink

   Merhaba, geçmiş yıllarda formik asidi 2 mm kalınlığındaki kartonları 3*15 cm kestikten sonra formik asit emdirdiğimde 10 ml formik asit emiyordu ve bu kartonları çerçeve üstlerine koyduğumda ve 24 saat sonra tarttığımda kartonlar kuru ağırlığına düşüyordu. Buradan çıkarımım, 24 saatte formik asit 10 ml buharlaşıyordu. Sizin kullandığınız muayene çubuklarının ne kadar formik asit çektiğini denemedim, tahminim çok daha az çekeceği yönünde. Günlük buharlaştırılması gereken formik asit miktarını 10-12 ml olarak kabul edersek sizinkinin etki düzeyi az olur diye tahmin ediyorum.

   Bulunduğunuz bölgede çok arı kovanı varsa uygulamalarınız yetersiz gelir, 2-3 km yarı çapındaki mesafede çok arı kovanı bulunmuyorsa belki yeterli olabilir diyeceğim ama bunun için arınızdaki varroa yükünün ne kadar olduğu da önemli.

   Ben yine de temkinli davranarak ürünlerde yeterli doz kullanmanızı, varroa mücadelesini 4-5 günden fazla ara vermeden 18-20 gün gibi sürdürmenizi, bu sırada varroa düşüşlerini takip etmenizi öneririm.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.