Varroa İçin Formik Asit Kullanımı 1

VARROA İÇİN FORMİK ASİT KULLANIMI 1

Balı aldık.

Balını süzdüğümüz çerçeveleri temizlemeleri için kovanlara tekrar verdik.

Arılar tek kata sığacaksa ballıkları aldık.

Arı nüfusu fazla tek kata sığmayacak ise, arısız çerçeveleri aldık, arıları sıkıştırdık.

Bal almadığımız zayıf kolonilerimizde, arısız çerçeveleri aldık.

Yeni sezon başladı.

Arılarımızı yeni sezonun başında hastalıklardan ve zararlılardan arınmış hale getirmemiz gerekir. Bunun için arılarda bir çok hastalığa ve zarara sebep olan varroa ile mücadeleye, bal hasadı tamamlandıktan sonra (bir daha bal alınmayacaksa) zaman geçirmeden başlamak gerekir.

Varroa ile mücadelede en çok dikkat edilmesi gereken ve sıkıntılı uygulama Formik asit uygulamasıdır. Akademik yayınlarda, genellikle %65’lik formik asidin 24 saatte 8ml. ile 12ml. arasında buharlaşması gerektiği, az buharlaşmanın varroayı öldürmediği, çok buharlaşmanın ana arı kaybına ve kovan terklerine sebep olabileceği yazılmaktadır.

Formik asit uygulamasında yeterli buharlaşmanın olması için hava sıcaklığının15° ile 25° arasında olması gerektiği bildirilmektedir. Sıcaklık konusunda benim gözlemim, 20 derecenin altındaki buharlaşmaların eksik kalacağı yönünde. Formik asidin buharlaşmasına dış hava sıcaklığının yanında bir çok unsur etki ediyor. Bunların bazıları kovan içi sıcaklığı, kovandaki arı yoğunluğu ve asidin hava ile temas etme yüzey genişliğidir. Diğer varroa ilaçlarının bir çoğunda olduğu gibi, formik asit uygulamasını da akşam üzeri yapmak gerekir.

Formik asit genellikle %85’lik (85 asit %15 su) olarak satılıyor, varroa mücadelesinde %20, %65, %85 gibi oranlarda ve değişik yöntemlerle kullanılıyor.

Formik asidin ufak cam şişelere koyulduktan sonra ters çevrilerek kartona akıtma, delikler açılmış kilitli poşetler içine kağıt havlu koyularak şırınga ile asidin kağıt havluya emdirilmesi, asidin kartona emdirilmesi ve çiçektozu(polen) çekmecesine koyma gibi değişik yöntemler ile formik asit kullanılsa da, kullanımı en basit ve kolay olanını, arılar için zararsız olanını ve varroa için en etkilisini kullanmak hedefimiz olmalı.

Formik asit yapılacak kovanlar tercihen çiçektozu(polen) çekmeceli olmalı. Kovan çiçektozu çekmeceli değilse arıların bunalıp dışarıya çıkmamaları için, kovan girişleri sonuna kadar açılmalıdır. Kovan girişleri bir gün sonra eski haline getirilebilir.

Formik asit uygulamasına başlamadan önce gerekli emniyet tedbirlerini yazmak gerekir. 

Formik asit, gerekli emniyet tedbirleri alınmadan kullanıldığında çok tehlikelidir. 

Ellerimiz için aside karşı dayanıklı eldiven. 

Gözlerimiz için iş emniyet gözlüğü. 

Formik asit buharını teneffüs etmemek için maske muhakkak kullanılmalıdır. 

Gerekli emniyet tedbirleri alınamıyorsa Formik asit uygulaması yapılmamalıdır.

Gerekli tedbirleri aldıktan sonra varroa mücadelesine başlıyoruz.

Uygulama 22° hava sıcaklığında yapıldı ve %85’lik (akademik yayınlarda kullanılan %65’lik) formik asit kullanıldı.

Formik asidin buharlaştırılmasında kullandığım ekipman.

Kalıbını kendim yaparak, PVS.’yi vakum yaptırdım.

Plastik hazneyi çerçevelerin orta kısmına gelecek şekilde yerleştiriyorum.

Formik asidi ölçeksiz hazneye dolduruyorum.

Hazne içi 5*20*130mm. ölçülerinde yaklaşık 13ml. alıyor.

Kovanlar öne doğru eğimli olduğundan ağzına kadar doldurulduğunda 10ml.’den fazla almıyor.

Formik asit yakıcı olduğundan arıların üzerine dökülürse arılar ölür, bunun için hazneye asidi dökerken arıların üzerine dökülmemesine dikkat etmek gerekir.

Formik asit uygulamasını saat 18.00 gibi yaptım fotoğrafı ertesi günü saat 10.00’da çektim, 16 saat sonra haznenin içinde hala formik asit vardı.

Kullandığım haznede formik asidin hava ile temas ettiği yüzey genişliği 5mm*130mm. Bu ölçülerde 24 saatteki buharlaşma miktarı uygun görünüyor.

Not: Yazı 2011 yılında yazılmıştır. Bu konudaki yenilikler “Varroa İçin Formik Asit Kullanımı 2” yazısında. 

Varroa İçin Formik Asit Kullanımı 1” için 3 yorum

 • 06/05/2019 tarihinde, saat 13:25
  Permalink

  varroa için formik asit & 85 arımda şu şekilde kolandım. her kovana 3 cc bıratım 24 saat soraya kdar hiç bir zeraını göremedim.

  Yanıtla
 • 29/06/2020 tarihinde, saat 19:53
  Permalink

  hocam formik asit ana arıyı kısırlaştırırmı veya yavru atma verimini etkilermi etkilerse etkisi gecicimidir. bunu bir forumda okudum biri yamış ben kullandım ana arının yumurlama verimi düştü demiş bir digeri tastiklemiş belkide ilaç firmalarının bir oyunudur yinede size sormak istedim

  Yanıtla
  • 07/07/2020 tarihinde, saat 23:00
   Permalink

   Merhaba, ani formik asit buharlaşması ana arının yumurtlamasına etkisi olur. Çok fazla buharlaşırsa arı kovanı dahi terk edebilir. Onun için günlük doz, mümkün olduğunca kontrollü ve 24 saate yayılmalı. Bunda uygulama yöntemleri de çok etkilidir.

   Formik asit gerektiği gibi kullanılırsa ana arının yumurtlamasına etkisi en az seviyede olacaktır. O da kovan gelişiminde etkilemeyecek seviyede olur.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir