Arı Sütü Üretiminde 2022 Yılı Değerlendirmesi

Arı Sütü Üretiminde 2022 Yılı Değerlendirmesi

               2021 yılı değerlendirmesinde “Arı sütü üretimini özendirmek ve bilgilendirmek için uzun süredir üretim verilerimizi açık olarak paylaşıyoruz. Son yıllarda üretici sayısı bir hayli arttığı için bu sezondan sonra böyle paylaşımları bir süreliğine yapmayı düşünmüyoruz.” yazmıştım ama bu yıl da verilerimizi ve düşüncelerimi paylaşayım da sene ye Allah kerim.  

              2022 yılın ilkbaharının soğuk geçmesinden dolayı şubat başında yavruya başlayan arımız mart ayında yavruyu kısa süreliğine kesti ve sonra tekrar başladı. Bu durum arıların arı sütü üretimine başlama zamanımızı biraz geciktirdi ve ilk kurtçuk aktarımını 25 Nisan’da, ilk hasadı da 28 Nisan’da yaparak arı sütü üretimine başladık.

              Bu yıl hiç “başlatıcı” (anasız arı) kullanmadan sadece “besleyici” arılarla üretim yaptık.

              Geçen yıllarda daha çok 18 göz olan plastik şerit kullanırken ve duruma göre 2 veya 3 şerit takarken, bu sene devamlı (başlangıç hariç) 33’lü şeritlerden 2 adet takarak üretim yaptık.  

              Başlangıçtan üretim sonuna kadar her gün 20 arıdan arı sütü hasadı yaptık.

              İlk hasatta 15 gram (kovan ortalaması, 300g /20 arı) alarak başladık ve en fazla arı sütü hasadını 23 Haziran günü 26,5 gram alarak yaptık.

              Üretimde 2 kişi (ben ve eşim) çalıştık ve toplamda 95 gün arı sütü hasadı yaptık. Toplam 36,1 kilo arı sütü ürettik.  

Sezon süresince hasat miktarları.

              Sonuç olarak, 2 kişilik (karı-koca) ekiple 2022 yılında sadece besleyici arılarla çalıştık, her gün 20 arıdan arı sütü hasadı yaptık ve toplam 36 kilo arı sütü elde ettik. Bir besleyici kovandan 602 gram arı sütü ürettik. Kovan başı günlük arı sütü üretim ortalamamız geçmiş yıllara göre daha fazla oldu ve daha iyi üretim sezonu geçirdik.

Arı sütü üretiminde yıllara göre sezon ortalamaları

 

              Geçmiş yıllardaki üretimimize baktığımızda, kovan başı üretim miktarımızdaki artışın bu sene daha fazla arttığını görüyoruz. 2020 ve 2021 yıllarındaki artışlar, belki eskiye göre daha az sayıda arıyla üretim yapmamıza bağlanabilir. Bu durum hakkında bizim düşüncemiz ise; bir süredir arı sütü verimi yüksek arıları çoğaltarak arılığımızın tamamını bu arılardan oluşturma gayretinin bir meyvesi olarak görüyoruz. 2022 yılındaki üretim miktarımıza baktığımızda bu durum daha net görünüyor.  

               Kovan başı 602 gram üretim miktarını yeterli buluyor muyuz?

              Tabi ki yeterli değil.

              Önümüzdeki süreçte de arı sütü üretimi yüksek arı hatlarına ulaşmak için gayret saf edeceğiz.

              Bakalım ne kadar başarılı olacağız?

              Önümüzdeki sezon için ne düşünüyoruz?

              Ekip olarak karar verdik. Ekip dediğimiz nedir ki; hanım ve ben. 😊

              Önümüzdeki sezonda bir aksilik olmaz, sağlığımız elverirse, yine her gün 20 arıdan arı sütü hasadı yaparak ve üretim süresini biraz kısaltarak arı sütü üretimi yapmayı düşünüyoruz.  

              Tüm üreticilerimizin emeklerinin karşılığını alabilmeleri umuduyla, bol ürünler ve iyi sezonlar dileriz.

3 thoughts on “Arı Sütü Üretiminde 2022 Yılı Değerlendirmesi

 • 05/09/2022 tarihinde, saat 13:17
  Permalink

  Tebrikler Kenan Bey
  20 kovan da 36 kilo uretim yaptiysaniz kovan basi uretim 1.8 kilo olmasi gerekmiyor mu ? Ben 600 gram rakamini anlayamadim. Eger 600 gramsa o zaman toplam uretim 12 kg civarinda olur. Lutfen kacirdigim birsey varsa aydinlatin.
  Kolay gelsin…

  Yanıtla
  • 05/09/2022 tarihinde, saat 16:55
   Permalink

   Merhaba, her gün 20 arıdan arı sütü hasat ettiğimizi yazmıştım. 3 gurubumuz var ve her gün birinden arı sütü hasat ediyoruz. Yani, 3 gurupta 60 arıyla çalıştık.

   Yanıtla
   • 05/09/2022 tarihinde, saat 20:23
    Permalink

    Anladim. Peki bitiricileri yine ballikta mi yaptiniz ? Çinli ureticilerin bazilari kuluckaligi dikey izgara ile ortadan bölüp calisiyor. Onceki videolarinizi izlemistim. Cok yararli bilgiler. Sadece bitirici sistemiyle calismanizi bir video ile anlatmaniz mumkun mu ?

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.