Arı Sütü

          Arı sütü (Royal jelly): Genç bakıcı işçi arıların başlarının iki yanındaki yutak üstü salgı bezlerinden salgılayarak kurtçukları (larvaları) ve ana arıyı beslemede kullandıkları özel salgı. Tadı ekşi, kokusu keskin, sarımsı beyaz renkte ve pelte kıvamındadır.

          Arı sütü, ana arının besini olup besin değeri oldukça yüksektir. Aynı genetik yapıya sahip olmalarına rağmen, kurtçuk (larva) döneminde az miktarda arı sütü ile beslenenler işçi arı olarak 21 günde doğarken, yoğun şekilde arı sütü ile beslenenler ana arı olarak 16 günde doğarlar. İşçi arılar, bal ve polenle beslenerek yoğun çalışma döneminde yaklaşık 45 gün yaşarken, devamlı arı sütü ile beslenen ve bir günde kendi ağırlığının iki katı kadar yumurta üretebilme kabiliyetine sahip ana arı 3-5 yıl yaşar.

          Arı sütünün ana arıda yaptığı bu etki bilim insanlarının dikkati çekerek insanlar üzerindeki etkileri araştırılmaya başlanmış ve olumlu sonuçlar alınmıştır. Arı sütü, arı ürünlerinin insan sağlığı için kullanılması anlamına gelen Apiterapinin en önemli ürünlerinden biridir.

          Arı sütü kullanımı ile ilgili kabaca bilgi vermek gerekirse; ahşap veya plastik çubukla, aç karnına, sade (bala karıştırmadan) olarak, dilaltında tutularak, çocuklar için günlük 300 mg, sağlıklı yetişkin için günde 500 mg (yarım gram) (yaklaşık nohut tanesi büyüklüğünde) kullanması gerekir. Hastalar için destekleyici tedavi amacıyla genellikle kabul edilen günlük doz 1 veya 2 gramdır.

          Eğer arı sütünün tadından dolayı yenmesinde bir zorluk oluşuyorsa, günlük doz balla veya yoğurt ile karıştırılarak yenebilir. Arı sütünün bir kilo bala veya fazla miktarda bal+polen+propolis ile karıştırılarak yenmesi tavsiye edilmez. Bu gibi karışımlarda hem doz konusu tam ayarlanamaz hem de arı sütünün başka maddelerle karıştırıldığında tepkisi bilinmemektedir.

          Arı ürünleri tüketiminde en önemli husus sağlıklıyken tüketerek vücut direncinin arttırılmasıdır.

         SAĞLIKLIYKEN TÜKETEBİLMENİZ DİLEKLERİMİZLE…   

2 thoughts on “Arı Sütü

 • 28/01/2019 tarihinde, saat 10:55
  Permalink

  Kenan bey, kurmuş olduğunuz sitenin hayırlara vesile olması ve başarı dileklerimle…

  Yanıtla
 • 04/12/2020 tarihinde, saat 13:50
  Permalink

  Arı sütünün faydalarının bu kadar olacağını tahmin etmemiştim. Yazı için teşekkürler

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.